Játsszunk a gyerekkel

Van egy közös hobbink a kisfiammal: együtt szoktunk színezni. Leülünk a nappaliban az asztalhoz, ő idehozza a kifestőjét, én is az enyémet, bekapcsolunk valamilyen mesét, és csak színezünk. Időnként lopva odasandítok, és nézem, ahogy elnagyolt mozdulatokkal, de azért többnyire a vonalon belül kitölti a legképtelenebb színekkel a formákat.

Pár éve még nem gondoltam volna, hogy ez lesz egyszer a hobbija, mert kisebb korában voltak azért nehézségei a mozgásban és a beszédben is. Erre akkor jöttünk rá, amikor elkezdett oviba járni, és hirtelen lett körülötte tucatnyi másik gyerek, akivel össze tudtuk hasonlítani a képességeit. Addig nem is nagyon tűnt fel, de a mi kisfiunk nem tudott olyan jól egyensúlyozni, mint a többiek, és a beszéde sem volt azon a szinten, mint a kortársainak.

Az egyik szülő javasolta nekünk, hogy kezdjük el tsmt tornára járatni. Mi akkor még nem hallottunk erről, így fogalmunk se volt, micsoda, de kiderítettem, hogy a tsmt torna a Tervezett SzenzoMotoros Tréninget jelenti. Ezeken a tsmt torna foglalkozásokon játékos gyakorlatokat végeztetnek a gyerekekkel, amelyeknek az a célja, hogy fejlesszék a gyermek mozgásos és szenzoros rendszerét. Javulást lehet vele elérni például a memóriában, a tájékozódásban, a beszédben és az egyensúlyban is.

A szülők a Mosolykulcs Fejlesztőház tsmt torna iránt lelkesedtek. Ajánlották is, mivel itt szakképzett terapeuták tartják a foglalkozásokat kifejezetten a gyermekek igényeire szabva. Ők már 2017 óta foglalkoznak ilyesmivel, a weboldalukon a különböző vizsgálatok és terápiák óradíja is megtalálható. Nagyon gyermekközpontú hely, az a legfontosabb számukra, hogy vidám környezetet teremtsenek a gyerekeknek, amelyben könnyen fejlődhetnek a képességeik.

A szolgáltatásaik egyébként elég széleskörűek, a tsmt torna mellett van náluk többek között logopédia, iskola előkészítő, baba-mama torna és autizmus specifikus terápia is. A weboldalukon emellett sokat olvastam a blogot is, mert rengeteg fontos információt leírnak, és szerintem sokkal megbízhatóbbak az ilyen, szakértők által írt cikkek, mint a női magazinok hasábjai vagy a fórumok. Előtte fórumokon is sokat keresgéltem a témában, és teljesen be is pánikoltam egy-egy bejegyzés hatására, úgyhogy nagyon örülök, hogy ezekre az anyagokra rátaláltam. Vannak emellett ingyenesen letölthető és megvásárolható fejlesztő anyagok is a weboldalon, ezeket mindet végig is csináltuk anno a fiammal. Talán pont ekkoriban szerette meg a színezést.

A tsmt torna megkezdéséhez nekünk először ki kellett töltenünk egy jelentkezési lapot, majd nem olyan sokára hívtak is telefonon, hogy egyeztessünk a fiam problémáiról. Ezt egy személyesen zajló vizsgálat szokta követni, majd meghatározzuk a következő lépéseket. A tsmt torna gyakorlatait általában ének vagy mondóka kíséri, így nemcsak az érzékelésük, a tájékozódás és a laterialitás fejlődik, hanem közben az anyanyelvi készségük is. Emiatt azóta is szívesen ajánlom olyan gyerekek nevelőinek, akik hiperaktívak, figyelemzavarosak, beszédhibásak, ügyetlenek vagy egyensúlyzavarral küzdenek. Eszköz csomagot is lehet venni hozzá, hogy otthon islehessen végezni a tsmt tornát. Mi megvettük a függőágyból, fitball labdából és gördeszkából álló csomagot, azóta is szoktunk itthon gyakorolni.

Ha csak egy dolgot kellene kiemelnem, mint maradandó, pozitív élményt a tsmt tornával kapcsolatban, az talán a játékosság lenne. Láttam a saját fiamon, hogy ha így közelítünk meg dolgokat, akkor sokkal nagyobb érdeklődést mutat, és sokkal könnyebben sajátít el új ismereteket. Ezért ezt a mindennapi életbe is átvettük: ha szeretnénk tanítani neki valamit, azt megpróbáljuk az ő nyelvén, valamilyen játékos formában kivitelezni. Szerintem fontos, hogy együtt játsszunk a gyerekkel, és akár még olyan közös hobbijaink is legyenek, mint a színezés.